درد بیضه

درد بیضه

عوامل متفاوتی می‌تواند بر درد بیضه تاثیر گذار باشد. از جمله این عوامل می‌توان به آسیب ناگهانی، التهاب، عفونت های مقاربتی یا یک وضعیت اورژانسی به نام پیچ خوردگی بیضه اشاره کرد. این وضعیت می تواند باعث درد مبهم در کیسه بیضه و گاهی اوقات همراه با تورم شود. همچنین گاهی اوقات ممکن است درد بیضه نشانه ای از یک مشکلات جدی تری مانند سرطان بیضه باشد.

درد بیضه برای یک مرد یکی از آزار دهنده ترین دردها می باشد که علاوه بر اینکه برای شخص بسیار آزاردهنده است بلکه زندگی شخصی مرد را تحت تاثیر قرار می دهد

درد بیضه چیست؟

مردان در هر سنی می توانند تحت تاثیر درد بیضه قرار بگیرند. بیضه ها اندام های تولید مثلی (جنسی) هستند که در کیسه بیضه قرار دارند.

اگر درد بیضه داشته باشید، ممکن است آن را در یک یا هر دو بیضه خود احساس کنید. با این حال، شرایطی وجود دراد که ممکن است درد در واقع از خود بیضه‌ها نباشد. شما ممکن است درد را در قسمت های دیگر بدن خود مانند معده یا کشاله ران احساس کنید. این نوع درد را درد ارجاعی می نامند.

شما درد بیضه را در دو حالت احساس می‌کنید، یا به طور درد حاد (ناگهانی و کوتاه مدت) یا درد مزمن (تدریجی و طولانی مدت). اگر درد شدید ناشی از آسیب ناگهانی را فاکتور بگیریم، درد بیضه در اوایل خود می‌تواند یک درد مبهم باشد که با گذشت زمان یا با فعالیت های پی در پی این درد افزایش یابد. از آنجایی که بیضه ها اعصاب حساس زیادی دارند، پس درد بیضه می تواند بسیار شدید باشد.

اگر در بیضه خود احساس درد داشتید و آن درد بیش از یک ساعت طول کشید یا به طور غیرعادی شدیدا درد می‌کرد، باید فورا به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و مراقبت های پزشکی را دریافت کنید، زیرا این درد زیاد می تواند نشانه یک وضعیت اورژانسی به نام پیچ خوردگی بیضه باشد.

علت درد بیضه چیست؟

اگر اخیراً آسیبی به بیضه شما رسیده باشد و یا تصادفی داشته باشید، دلیل درد بیضه شما مشخص شده است، اما در موارد دیگر ممکن است دلیل درد شما مشخص نباشد که در این صورت شما باید به یک متخصص برای دریافت مراقبت های پزشکی، مراجعه کنید.

از علل درد بیضه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسیب یا ضربهآسیب به بیضه ممکن است در حین ورزش یا تصادف رخ دهد.
اورکیتبر اثر عفونت باکتریایی یا ویروسی، یک یا هر دو بیضه ممکن است التهاب (تورم و احساس سوزش) داشته باشند. یکی از علل احتمالی اورکیت در کودکان، ویروس اوریون نیز می‌باشد. معمولاً تورم ویروس اوریون چهار تا شش روز پس از شروع اوریون شروع خواهد شد.
فتق اینگوینال (کشاله ران)زمانی که بخشی از روده از طریق قسمت ضعیف عضلات شکم نزدیک کشاله ران فشار می آورد، فتق اینگوینال اتفاق خواهد افتاد. معمولاً خطرناک نیست اما می تواند دردناک باشد. اگر این درد بسیار شدید است، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی از یک متخصص باشید زیرا ممکن است نیاز به جراحی فوری داشته باشید.
اپیدیدیمیتاین وضعیت به دلیل التهاب اپیدیدیم است. گروهی از لوله‌های نازک که اسپرم را از بیضه‌ها به مجرای اسپرم و خارج از بدن می‌برد، اپیدیدیم گفته می‌شود. علائم اپیدیدیمیت شامل درد و التهاب است. ممکن است هنگامی که قصد دارید کیسه بیضه را لمس کنید، متورم و داغ باشد. این حالت می تواند روزها تا هفته ها ادامه داشته باشد. اگر اپیدیدیمیت مزمن داشته باشید بیش از شش هفته طول خواهد کشید.
اسپرماتوسلاسپرماتوسل به فضایی پر از مایع گفته می‌شود که می تواند در داخل اپیدیدیم نزدیک به بیضه تشکیل شود. این کیست ها سرطانی نیستند و معمولاً دردناک نیستند، اما گاهی اوقات می توانند به اندازه بزرگ و ناراحت کننده تبدیل شوند.
هیدروسلهیدروسل زمانی رخ می دهد که مایع در اطراف بیضه جمع شود. هیدروسل شایع است و گاهی اوقات می تواند باعث درد یا عفونت شود.
هماتوسلزمانی که خون اطراف بیضه را احاطه کند، هماتوسل رخ می دهد. این معمولاً نتیجه یک آسیب و ضربه است.
واریکوسلگروهی از سیاهرگ‌های بزرگ غیرطبیعی در نزدیکی بیضه‌ها را واریکوسل می‌نامند. این وریدهای بزرگ ممکن است باعث ایجاد ناراحتی در بیضه آسیب دیده در طول فعالیت های روزانه شوند که معمولاً در هنگام دراز کشیدن درد بیضه بهبود می یابد. واریکوسل می‌تواند گاهی بر توانایی بچه دار شدن مرد تأثیر بگذارد که جای نگرانی نیست در برخی موارد با جراحی درمان می شود.
درد بیضه

عوامل درونی که سبب درد بیضه می شود؟

  • ورم بیضه
  • پیچش طناب بیضه
  • سرطان بیضه
  • ورم اپیدیدیم
  • آب دور بیضه

مواردی که در بالا ذکر شد از عوامل شایع درد بیضه می باشند .

درد بیضه در اثر تورم :

به این حالت که ارکیت نیز گفته می شود ، زمانی رخ می دهد که بیضه بر اثر عوامل مختلفی نظیر ویروس دچار تورم شده است ، در این حالت بیضه با تغییراتی نظیر قرمز شدن ، بزرگ شدن و درد شدیدی همراه است .

زمانی که پزشک بیضه را معاینه می کند در این حالت بیضه متورم و گرم است .

توصیه می شود حتما در صورتی که با این مشکل روبرو شدید به پزشک مراجعه نمایید .

تورم بیضه به تورم ایپدیدیم :

در پشت بیضه یکسری لوله های پیچ در پیچ هستند که به آنها اپیدیدیم گفته می شود ، معمولا درد بیضه ناشی از تورم ایپدیدیم در مردان جوان که از لحاظ سکس فعال می باشند رخ می دهد .

بیشترین علت این درد ناشی از تماس های جنسی کنترل نشده است با شخص آلوده است که در زمان مقاربت جنسی به مرد نیز منتقل می شود .

کلامیدیا و سوزاک از شایع ترین علت این مشکل می باشند .

پیچش طناب بیضه :

به این حالت که تورشن نیز گفته می شود زمانی رخ می دهد که بیضه به اطراف طناب آویز که در برگیرنده رگهای بیضه است می چرخد ، بهتر است بدانید که این درد از خطرناک ترین عوامل است که سریعا باید به پزشک مراجعه نمایید تا درمان انجام شود ، دکتر سیمین وحیدی ارولوژیست به روش های مختلف به درمان این دردها می پردازد .

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.