خدمات ما

شکستن سنگ حالب در مجرای ادرار:

بیماری قولنج کلیه به علت گیر کردن سنگ ادراری در لوله حالب و بدنبال آن انسداد و تورم کلیه، رخ می دهد. سنگ های کوچک حالب معمولا با تجویز مسکن خود به خود دفع میشوند اما اگر سنگ های حالب به قدری بزرگ شده باشند که قادر به دفع آن نباشند وضعیت اورژانسی به حساب می آیدو باید به سرعت عمل جراحی صورت بگیرد.

سنگ های حالب چگونه درمان میشوند؟

همانطور که گفتیم بعضی سنگ ها بدون عمل جراحی دفع میشوند و بعضی دیگر با کمک عمل جراحی از بین میروند.

ممکن است در حین دفع آنها کمی درد را تجربه کنید، اما تا زمانی که تب یا عفونت نداشته باشید، ممکن است نیازی به انجام کار دیگری جز نوشیدن حجم زیاد آب برای عبور سنگ نداشته باشید.

سنگ های کوچک معمولاً راحت تر عبور می کنند. اندازۀ سنگ مهم است. برخی از سنگ‌ها، به‌ویژه سنگ‌های بزرگتر، در  لوله ی حالب گیر می‌کنند. این می تواند باعث درد شدید شود و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

اگر سنگ حالب بزرگتر یا پهن تری دارید باید حتماً به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید.

سنگ شکن داخل حالب

برای جلوگیری از تولید سنگ های حالب چه کاری می توانید انجام دهید؟

واقعیت این است که شما نمی توانید سابقه خانوادگی (ارث) خود را تغییر دهید، اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال ابتلا به سنگ انجام دهید:

1.به مقدار زیاد مایعات بنوشید 

2.غذاهای پر اگزالات را محدود کنید

3.مصرف کلسیم خود را متعادل کنید 

4.هر دارویی که مصرف میکنید به پزشک خود اعلام  کنید

سنگ شکن داخل حالب
در صورت داشتن موارد زیر ممکن است احتمال ابتلا به سنگ افزایش یابد:
  • بیماری التهابی روده
  • چاقی
  • نقرس
  • UTI های عود کننده
  • انسداد مجاری ادراری
 
 

روش های تشخیص سنگ حالب چگونه است؟

اگر در قسمت پایین شکم خود درد دارید یا متوجه وجود خون در ادرار شده اید، پزشک ممکن است تصویربرداری از کلیه ها را برای تشخیص سنگ تجویز کند.

دو مورد از تصویر برداری های کلیه را برای شما توضیح میدهیم:

سونوگرافی: سونوگرافی از هیچ تشعشعی استفاده نمی کند. این روش از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویری از داخل بدن شما استفاده می کند.

توموگرافی کامپیوتر (سی تی اسکن) : سی تی اسکن معمولاً بهترین گزینه برای تشخیص سنگ در دستگاه ادراری است. از دستگاه های چرخشی اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر مقطعی از داخل شکم و لگن استفاده می کند.

عمل سنگ کلیه در حالب چگونه انجام میشود؟

جراح به کمک یک وسیله به نام یورتروسکوپ از طریق مجرای ادرار وارد مثانه و سپس لوله حالب شده و بعد از دیدن سنگ حالب  به کمک ابزار مخصوص سنگ را خرد نموده و در این مرحله در صورتی که امکان داشته باشد خرده های سنگ خارج شده و در غیر اینصورت بسته به نظر جراح ممکن است در داخل حالب لوله ای قرار داد شود که توسط یک سوند مثانه ثابت می گردد.

بعد از عمل tul چه اتفاقی میافتد؟

  • معمولاً برای چند روز آنتی بیوتیک خوراکی و مسکن تجوبز می شود. به بیمار توصیه می شود مایعات زیاد مصرف نماید.
  • در اغلب موارد سنگ حالب بیمار بطور کامل خارج شده و بیمار بعد از رفع بی حسی می تواند در همان روز مرخص شود.
  • همچنین بیمار می بایست جهت کمک به دفع خرده سنگها فعالیت نموده و حتماً در یک ظرف ادرار نماید تا در صورت دفع سنگ آنها را جهت انجام آزمایش بدست آورد.
سنگ شکن داخل حالب