ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – برج طلا – طبقه ۴

۰۲۱۴۴۰۵۰۸۸۱

دکتر سیمین وحیدی » عوامل موثر بر بی اختیاری ادرار در زنان
۴ دقیقه

عوامل موثر بر بی اختیاری ادرار در زنان

عوامل موثر بر بی اختیاری ادرار در زنان
آنچه می خوانید...

بی اختیاری ادرار به طور کلی پس از یک دوره خاص در زندگی رخ می دهد. بی اختیاری ادرار در زنان می تواند عوامل متعددی داشته باشد و ناشی از موارد زیادی باشد.

بی اختیاری ادرار می تواند عوامل مختلفی داشته باشد. در بسیاری از موارد، این یک بیماری قابل درمان است و می‌توان بی اختیاری ادرار را درمان کرد. بی اختیاری ادرار می‌تواند باعث شود که فرد احساس شرم کند و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. همچنین بی‌اختیاری ادرار می تواند زمینه ساز بروز برخی مشکلات روانی دیگر نیز باشد.

بی اختیاری ادرار
بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری ادرار یک مشکل رایج است که اغلب منجر می شود فرد اعتماد به نفس خود را از دست بدهد. اگرچه بی اختیاری ادرار با افزایش سن بیشتر می شود، اما دلیل اصلب بی اختیاری ادرار افزایش سن نیست. اگر بی اختیاری ادرار بر فعالیت های روزانه شما تأثیر می گذارد، در مشورت با پزشک خود تردید نکنید و حتما با یک اورولوژیست قرار ملاقات بگذارید. تغییرات ساده در شیوه زندگی یا درمان پزشکی می تواند این اختلال را تسکین دهد یا بی اختیاری ادرار را در اکثر افراد متوقف کند.

انواع بی اختیاری ادرار در زنان

این نوع در هنگام سرفه، عطسه، خندیدن، ورزش یا بلند کردن چیزی سنگین، اتفاق می‌افتد و طی انجام دادن این موارد ادرار نشت می کند.

ممکن است یک میل ناگهانی و شدید برای ادرار کردن داشته باشید و سپس نتوانید خود را کنترل کنید و در نتیجه از دست دادن غیرارادی ادرار را تجربه کنید.

ممکن است نتوانید مثانه خود را کاملا تخلیه کنید و به دلیل این احساس، میل مداوم به ادرار داشته باشید و هر سری نتوانید آن را به طور کامل تخلیه کنید.

ممکن است یک اختلال جسمی یا ذهنی داشته باشید که شما را از رفتن به موقع به توالت باز می دارد.

ممکن است از اینکه در مورد بی اختیاری ادرار با پزشک خود بحث کنید، احساس ناراحتی داشته باشید. با این حال، اگر بی اختیاری ادرار مکرر است یا کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید و با یک اورولوژیست قرار ملاقات بگذارید. بی اختیاری ادرار یک بیماری نیست، بلکه یک علامت است. این ممکن است ناشی از عادات روزمره، شرایط پزشکی زمینه ای یا مشکلات جسمی شما باشد.

با یک ارزیابی جامع، پزشک می تواند به شما کمک کند تا مشخص کنید چه چیزی پشت بی اختیاری ادرار شما وجود دارد. بی اختیاری ادرار در زنان می تواند یک بیماری پایدار باشد که در اثر مشکلات یا تغییرات فیزیکی ایجاد می شود.

علل دیگر بی اختیاری ادرار در زنان چیست؟

تغییرات هورمونی و افزایش وزن جنین می تواند باعث شود مادر به بی اختیاری ادرار استرسی مبتلا شود  شود.

زایمان طبیعی ممکن است ماهیچه های مورد نیاز برای کنترل مثانه را ضعیف کند و همچنین می تواند به اعصاب مثانه آسیب برساند و منجر به افتادگی کف لگن شود.

پیری عضله مثانه می تواند باعث کاهش ظرفیت مثانه برای ذخیره ادرار شود. علاوه بر این، با افزایش سن، انقباضات غیرارادی مثانه بیشتر تجربه می شود.

پس از یائسگی، زنان مقدار کمتری استروژن تولید می کنند، هورمونی که به سلامت مثانه و مجرای ادرار کمک می کند. بدتر شدن این بافت ها می تواند بی اختیاری ادرار را بدتر کند.

بی اختیاری ادرار چگونه درمان می شود؟

مراجعه به متخصص اورولوژی برای درمان بی اختیاری ادرار در زنان بسیار مهم است.

اگر بیمار دارای اضافه وزن باشد، به عنوان اولین گام درمان، از او خواسته می شود تا با یک رژیم غذایی سالم وزن کم کند. پس از آن، در صورت لزوم، درمان دارویی انجام می شود.

اگر بی اختیاری ادرار به دلیل دیابت باشد، داروهای بیمار بر این اساس مرتب می شوند.

به بیمارانی که بیش از حد از محصولات تنباکو و الکل استفاده می کنند توصیه می شود که آن ها را کاهش دهند، زیرا می‌تواند بر بی اختیاری ادرار تاثیر گذار باشد.

اگر بی اختیاری ادرار به دلیل عفونت ادراری باشد، این وضعیت با آنتی بیوتیک های مناسب درمان می شود.

به زنان توصیه می شود برای تقویت مثانه و عضلات لگن ورزش های مخصوص برای پایین تنه انجام دهند.

اگر بی اختیاری ادرار به دلیل افتادگی مثانه باشد، می توان درمان جراحی تهاجمی را پیشنهاد کرد.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر سیمین وحیدی

دکتر سیمین وحیدی

متخصص و جراح کلیه و مجاری ادراری. نفر دوم برد تخصصی کلیه و مجاری ادراری. نفر اول نوآوری در جشنواره دکتر یلدا. گذراندن دوره لاپارسکوپی. مخترع دستگاه شبیه سازی جراحی لاپارسکوپی. مبتکر روش جدید در درمان بی اختیاری ادراری (روش جدید کم تهاجمی )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *