لوگو دکتر وحیدی

ایران – تهران – فلکه دوم صادقیه – برج طلا – طبقه ۴

۰۲۱۴۴۰۵۰۸۸۱

دکتر سیمین وحیدی » انسداد مجاری ادرار و روش های درمانی آن
۴ دقیقه

انسداد مجاری ادرار و روش های درمانی آن

انسداد مجاری ادرار و روش های درمانی آن
آنچه می خوانید...

انسداد مجاری ادرار و روش های درمانی آن

انسداد مجاری ادراری علت شایع آسیب کلیوی حاد و بیماری کلیوی مزمن است. هنگامی که عملکرد کلیه طبیعی است، انسداد یک طرفه یا نسبی در هر قسمت از مسیر مجاری  ادراری  بدون علامت است و هیچ گونه تغییر قابل تشخیص در عملکرد کلیه یا خروجی ادرار ایجاد نمی کند. انسداد دو طرفی مجاری ادراری، با این وجود، موجب آسیب کلیوی حاد و مزمن می شود. درک این احتمال در شروع دوره بالینی اورامی یا نارسایی کلیوی بدون توجیه مهم است.برای اطلاع بیشتر در مورد انسداد مجاری ادرار و روش های درمانی آن این متن را تا انتها مطالعه نمایید…

انسداد مجاری ادرار و روش های درمانی آن

کلیه: کلیه ترکیب و مقدار مایعات بدن را حفظ می کند و نارسایی آن با اختلال در عملکرد ارگان های متعدد تظاهر می یابد. در واقع کلیه ها در دیواره خلفی شکم در فضای خلف صفاقی قرار گرفته اند که بیوپسی جلدی از آن ها را ممکن می سازد. یکی از وظایف کلیه ها خونرسانی از طریق شریان ها است که بین لوبی تقسیم بندی می شوند. به هر واحد عملکرد کلیه، نفرون می گویند که هر یک از کلیه های انسان به طور تقریبی 1 میلیون نفرون دارد.

انسداد جریان ادرار موجب افزایش فشارداخل لومن یا سنگ حالب می شود. در طول زمان، توبول های نفرون آسیب می بینند و تغییرات حاصله موجب کاهش جریان خون کلیوی می شود. آسیب توبولی منجر به نقایص تغلیظ ادرار، اسیدوز توبول کلیوی و هیبرکالمی می گردد.

اگر انسداد کامل برطرف نشود، ایسکمی و از دست رفتن نفرون موجب کاهش میزان فیلتراسیون گلومرولی می شود.

شایع ترین علل نفروپاتی انسدادی در میان مردان مسن، هیپروتروفی خوش خیم پروستات اهمیت ویژه ای دارد. به طورکلی، چهره بالینی بستگی به علت مکان و طول مدت انسداد دارد. در بیماران مبتلا به نفروپاتی انسدادی، برون ده ادرار کاهش می یابد و بیماران در خطر درد اتساع مثانه ناشی از انسداد حالب، کولیک کلیوی، عفونت های مجاری ادراری، تب، آسیب کلیوی حاد، هیپرتانسیون و هماچوری قرار دارند. درد ناشی از کشیدگی سیستم جمع کننده ی ادراری شایع ترین علامت است. انسداد حاد حالب معمولا منجر به درد شدید پهلو می شود که اغلب به کشاله ران انتشار می یابد و به عنوان کولیک کلیوی شناخته می شود بیماران مبتلا به انسداد کامل خروجی مثانه دچار آسیب کلیوی حاد و آنوری می شوند. بیماران مبتلا به انسداد ناقص یا متناوب خروجی مثانه دچار تاخیر در شروع ادرار، احساس فوریت ادراری، قطره قطره آمدن انتهای ادرار، کاهش جریان ادرار، شب ادراری و پلی اوری هستند.

دکتر سیمین وحیدی متخصص اورولوژی با بهره گیری از دانش روز دنیا به درمان بیماری های مرتبط با کلیه و مثانه و همچنین درمان بی اختیاری ادرار می پردازند. جهت ارتباط با ایشان می توانید با شماره های 02144069001 و 02144050881 تماس حاصل فرمایید و یا به پیچ اینستاگرام مراجعه کنید.

این بیماران معمولا فاقد درد هستند، آسیب توبولی ناشی از انسداد موجب کاهش توانایی تغلیظ ادرار و در نتیجه پلی اوری می شود.

متخصص اورلوژی در ابتدا با معاینه فیزیکی که شامل لمس کلیه و مثانه، همچنین ارزیابی رکتوم، لگن و پروستات می باشد، می پردازد. بیمار ممکن است مثانه متسع و قابل لمس، پروستات بزرگ، عدم حساسیت به درد در محل دنده ای مهره ای، درد کشاله ران، هیپرتانسیون یا هماچوری ماکروسکوپیک داشته باشد. براساس ارزیابی اولیه شامل اندازه گیری حجم باقی مانده در مثانه پس از تخلیه (بیش از 12میلی قابل توجه تلقی می شود و نشانه انسداد است) و سونوگرافی کلیه برای ارزیابی کلیه ها، حالب ها ومثانه برای اتساع یا ناهنجاری های دیگر است.

اهداف اولیه درمان باید معالجه حجم، اختلال الکترولیتی، عفونت و عوارض دیگر نفروپاتی انسدادی و رفع سریع انسداد باشد تا از تخریب بیشتر پارانشیم کلیه جلوگیری شود. اگر انسداد ادراری مشکوک هستیم، یک کاتتر باید در مثانه قرار داده شود تا انسداد احتمالی خروجی مثانه را باز کند. اگر حجم زیادی از ادرار پس از تخلیه (بیش از 12 میلی) مشاهده شد، کاتتر ادراری باید در محل باقی بماند تا علت مشخص گردد.

گاهی اوقات، رفع انسداد همراه با دیورز شدید پس از انسداد است و ممکن می باشد به حدی بوده که موجب کاهش حجم و هیپوتانسیون شود.

اگر انسداد حاد باشد، بهبود کامل عملکرد کلیه قابل انتظار است. اگر محل آناتومیک انسداد مجاری ادراری بالای مثانه باشد، رویکردهای پیچیده تری برای درناژ(جایگزینی لوله نفروستومی زیر جلدی) و رفع انسداد مورد نیاز است.

جهت کسب اطلاعات بیش تر درباره  بیماری های کلیه و مجاری ادراری و همچنین روش های انتخاب وشناخت بهترین متخصص اورولوژی در تهران  می توانید بر روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

اشتراک گذاری مطلب:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
دکتر سیمین وحیدی

دکتر سیمین وحیدی

متخصص و جراح کلیه و مجاری ادراری. نفر دوم برد تخصصی کلیه و مجاری ادراری. نفر اول نوآوری در جشنواره دکتر یلدا. گذراندن دوره لاپارسکوپی. مخترع دستگاه شبیه سازی جراحی لاپارسکوپی. مبتکر روش جدید در درمان بی اختیاری ادراری (روش جدید کم تهاجمی )

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − سه =