بیماری های تناسلی

بیماری های  تناسلی

بیماری های تناسلی به بیماری هایی گفته می شوند که با آلوده کردن دستگاه تناسلی بیماری هایی را به وجود بیاورد که در تولید مثل زن و مرد را دچار مشکل کند. دستگاه تناسلی شامل واژن، رحم، گردن رحم، لگن ،پروستات، مقعد می باشد که در صورت شدت بیماری به نواحی دستگاه ادراری از جمله مثانه انتقال پیدا می کند. انواع عفونت و باکتری ها از طریق روابط جنسی و لباس آلوده وتماس با  لوازم غیر بهداشتی به دستگاه تناسلی انتقال می یابد. برای بررسی  و تشخیص این بیماری ها باید به طور مداوم به متخصص اورولوژی خوب  در تهران مراجعه کرد. در اینجا به انواع بیماری های شایع در ناحیه تناسلی  می پردازیم.

بیماری-های-تناسلی

بیماری-های-تناسلی

انواع بیماری های تناسلی

عفونت های ناحیه واژن و مقعد

 1. واژینوزباکتریال

نوعی از عفونت در ناحیه واژن و آلت تناسلی مرد  می باشد که در اثر ورود میکروبی به نام “گراندرلا واژینال” به بدن می باشد. برای تشخیص این نوع از عفونت می توان به علائمی در رنگ ترشحات و میزان آن توجه کرد. رنگ این ترشحات سبز رنگ بوده و بوی نامطبوعی مانند بوی ماهی گندیده می دهد. این ترشحات بعد از روابط جنسی یا در زمان پریود زن دیده می شود. این عفونت در مردان با وجود دانه های قرمز در آلت تناسلی دیده می شود. شیاف و داروهایی برای درمان این عفونت وجود دارد که با تجویز پزشک می توان مصرف کرد.

 1. قارچ

همه قارچ ها معمولا در فضای مرطوب رشد می کند. قارچ واژنی هم در شرایط مرطوب با وجود قارچی به نام “کاندیدا آلبیکان” در واژن زن به وجود می آید. این نوع از قارچ معمولا دارای علائمی مانند ایجاد خارش در ناحیه لب های کوچک و بزرگ، وجود دانه های کوچک و قرمز رنگ و بریدگی در ناحیه فرج می باشد. این قارچ به همراه ترشحات غلیظ و سفید رنگ بوده که غالبا بویی شبیه بوی شیر و ماست می دهد. هرچه میزان ترشحات قارچی بیشتر باشد امکان ابتلا به عفونتهای واژن وجود دارد. در برخی موارد این قارچ علائمی نداشته و از طریق روابط جنسی به مرد انتقال می یابد. برای درمان آن از داروهای نظیر قرص ها و شیاف ها می توان استفاده کرد. در صورت وجود عفونت و قارچ به طور همزمان فرد باید دوره درمانی خاصی با تجویز پزشک انجام دهد.

بیشتر بخوانید
درمان سنگ کلیه

زگیل تناسلی

از شایع ترین بیماری های تناسلی زگیل تناسلی می باشد که از طریق ورود ویروسی به نام “پاپیلومای انسانی” به آلت تناسلی فرد می باشد . این ویروس از طریق رابطه جنسی به فرد منتقل می شود. زگیل تناسلی در واژن، بین واژن و مقعد و دهانه رحم و پروستات می تواند رشد کند که به صورت دانه های درشت یا کوچک در این نواحی مشاهده می شود.

برخی از خدمات دکتر سیمین وحیدی

بی اختیاری ادرار  

سنگ های ادراری

واریکوسل

راه های ارتباطی دکتر سیمین وحیدی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر سیمین وحیدی

 

drvahidi

2 thoughts on “بیماری های تناسلی

 1. حسین - دسامبر 3, 2017 در 1:51 ب.ظ

  با سلام
  من یه مشکل دارم ولی نمیدونم کجا دنبالش برم و حتی نمیدونم چه جوری دربارش تحقیق کنم.
  ممنون میشم اگر میشه راهنماییم کنید که مشکلم از کجاست.
  “” من یه مدت هست که بعد از این که ادرار میکنم و از دستشویی میام بیرون ، وقتی میخوام روی صندلی یا زمین بشینم چند قدر ادرار دوباره از دستگاه تناسبیم بیرون میاد (این انتفاق فقط بار اول که میخوام بشینم میفته و بعد از این که این چند قطره اومد بیرون دیگه تا وقتی که دوباره نرفتم دستشویی این اتفاق نمیفته) و نمیدونم مشکل از کجاست ، میشه لطفا راهنماییم کنید.
  خیلی ممنون

  پاسخ
 2. س - ژانویه 8, 2018 در 10:01 ب.ظ

  سلام دختر ۱۴ساله هستم حدود یک هفته پیش در همون قسمتی که می دونید دانه ای در امد که کمی درد هم داشت و بعد از مدتی کمی خوب شد حالا برجستگی هایی در امده مثل زمانی که پشه نیش میزنه تعدادش نه خیلی زیاده نه کمه خیلی هم می خواره به نظرتون این بیماریه چیه و حتما باید به مادرم بگم
  و ایا خطرناکه و برای چی اتفاق افتاده خیلی می ترسم جای دیگه ای رو پیدا نکردم سوال کنم ممنون

  پاسخ

پاسخ

3 × چهار =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه